Özgür Savaş Özüdoğru

Metalurji Grubu ile nasıl başardı?

 

*1992 yılında Ankara'lı sanayicilere hizmet vermek amacıyla kurulan, 24 saatlik çalışma sistemi ile yıllık 4.000 ton ısıl işlem kapasitesi bulunan, Metalurji Grubu; proses takibinde zaman-sıcaklık diyagramı, zengin laboratuvar ekipmanlarıyla sadece Ankara'da değil ülke çapında müşteri potansiyeline sahip olmuştur.

 

İzmirli memur ailenin çocuğu Özgür Savaş Özüdoğru, iş bulmak amacıyla sokaklarını aşındırdığı OSTİM’de, kısa sürede işadamı oldu. Genç yaşına karşın işletmelerinde 90 kişi istihdam ediyor, 3 bin müşterisi var... Firmasında Türkiye’nin ilk tünel delme ekipmanlarını üreten Özüdoğru, prensibini şöyle açıklıyor: “Hedefimiz bir işi bir defada, doğru yapmak. Tekrarında maliyet, müşteri ve enerji kaybı yaşanır.”

 

Özüdoğru, İç Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Akyürek ile iş yaşamındaki başarılarını ve hedeflerini bürosunda anlattı. Henüz 36 yaşında olan Özüdoğru, “ısıl işlem” ve metalurji alanında üç firmayı tek çatı altında toplamış, 90 çalışanıyla 3 bin müşterisine hizmet veriyor. Müşterileri arasında Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, Hidromek ve Türk Traktör gibi büyük firmalar var. Özüdoğru, Ankara’da 20 yaşında üniversiteden mezun olmasının ardından, OSTİM’e, “Metalurji mühendisi arıyor musunuz?” diye sorarak girmiş. Hâlen Ankara Sanayi Odası Meclisi’nde ve Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu’nda üyelik görevlerini yürütüyor.

 

‘Sıfırdan değil eksiden başladım’

 

Sosyal ilişkilerde başarılı olduğunu söyleyen Özüdoğru’ya, “Siz de sıfırdan mı başladınız” diye sorunca, “Hayır, ben eksiden başladım” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

 

“İlk önce bulunduğum yerin sivil toplum örgütüne üye oldum. Oradaki insanlarla iyi iletişim kurup, ikili ilişkilerimi geliştirdim. Bir yandan çevremi genişletirken, bir yandan da insanların başarı öykülerini dinledim. Onları örnek aldım. Onun için başarı, insanlardan aldığınız enerjiyi kendi işimize doğru aktardığınız zaman geliyor. Girişimci adayları çevrelerinin farkında olsunlar. Sonrasında hedeflerini iyi belirleyip, konsantre olsunlar. Enerjilerini doğru yerlere yönlendirirlerse, başarı gelir.”

 

Başarıya giden yolun filmini izleyin: